Szkolenia dopasowane do indywidualnych potrzeb osób bezrobotnych
są jedną z usług rynku pracy, a zarazem najpopularniejszą formą wsparcia, jaką oferują powiatowe urzędy pracy. Szkolenia finansowane przez PUP odbywają się w formie kursu realizowanego według planu nauczania, który obejmuje przeciętnie nie mniej niż 25 godzin zegarowych w tygodniu, chyba, że przepisy odrębne przewidują niższy wymiar szkolenia. Koszt w części finansowanej przez PUP nie może przekroczyć 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku.
O skierowanie na szkolenie indywidualne mogą ubiegać się  osoby zarejestrowane jako bezrobotne pod warunkiem, że uzasadnią celowość proponowanego szkolenia. Uzasadnieniem może być  pisemna deklaracja pracodawcy o zatrudnieniu uczestnika szkolenia po jego zakończeniu i uzyskaniu kwalifikacji czy uprawnień albo deklaracja osoby wnioskującej o szkolenie o zamiarze rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej, w prowadzeniu której niezbędne są kwalifikacje zdobyte po szkoleniu.
W okresie odbywania szkolenia osobie bezrobotnej przysługuje stypendium. Maksymalna wysokość stypendium wynosi 120% zasiłku dla bezrobotnych
i uzależnione jest od ilości godzin.
Osoba skierowana na szkolenie indywidualne, w przypadku podjęcia zatrudnienia
w trakcie szkolenia, ma prawo do ukończenia tego szkolenia bez konieczności ponoszenia kosztów szkolenia za okres, w którym podjęła zatrudnienie.
Ponadto w okresie tym przysługuje stypendium w wysokości 20% zasiłku, niezależnie od wymiaru godzin szkolenia, od dnia podjęcia zatrudnienia do dnia zakończenia szkolenia.
W 2018 roku ze szkoleń indywidualnych  skorzystało 25 osób bezrobotnych, w tym 6 kobiet. Spośród 25 osób przeszkolonych 23 osoby podjęły zatrudnienie lub rozpoczęły własną działalność gospodarczą w ciągu 3 miesięcy po zakończeniu szkolenia. Składane, przez osoby bezrobotne, deklaracje pracodawców dotyczyły miedzy innymi  szkoleń z  branży transportowej takich jak: prawo jazdy kategorii C+E, ADR, kwalifikacja wstępna oraz metalurgicznej w zakresie  uzyskania uprawnień dotyczących różnych metod spawania. Pozostałe potrzeby szkoleniowe dotyczyły obsługi sprzętu budowlanego oraz  usług w zakresie krawiectwa, produkcji cukierniczej, opieki nad osobami, ochrony osób.
Poprzez szkolenia "szyte na miarę" pracodawcy zyskują pracownika, który spełnia oczekiwania pod względem predyspozycji jak i kwalifikacji.
Sam proces ubiegania się o szkolenie indywidualne nie jest trudny,
a może być szansą na zatrudnienie. Warto pamiętać o tym, aby zapoznać się ze szczegółowymi informacjami na temat tego rodzaju dofinansowania, które urząd zamieszcza na stronie internetowej: http://leczna.praca.gov.pl Wszystkie osoby zainteresowane zachęcamy do korzystania z tej formy pomocy. Szczegółowe informacje na temat szkoleń można uzyskać w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy
w Łęcznej, ul. Aleja Jana Pawła II 95, pokój 102 lub pod numerem telefonu 81) 531 53 97.

Autor: Renata Bodnar