![a](/documents/1790552/2259632/logo%20EFS%2B.jpg/7c7262ee-55d9-4a71-b96b-f7414eec8c2f)
Powiatowy Urząd Pracy w Łęcznej informuje, że od 01.01.2023 r. do 30.06.2024r.
realizuje projekt niekonkurencyjny pt.: „Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych w powiecie łęczyńskim"
w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027, Priorytet IX Zaspokajanie potrzeb rynku pracy, Działanie 9.1 Aktywizacja zawodowa – projekty PUP, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.
Cel projektu: Zwiększenie dostępu do zatrudnienia dla 184 osób bezrobotnych (110 kobiet, 74 mężczyzn) zarejestrowanych w PUP w Łęcznej znajdujących się w trudnej sytuacji na rynku pracy, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet, osób młodych, osób starszych, osób długotrwale bezrobotnych, osób o niskich kwalifikacjach i kompetencjach, osób z niepełnosprawnościami, osób odchodzących z rolnictwa oraz obywateli Ukrainy poprzez realizację staży, szkoleń grupowych i indywidualnych, bonów szkoleniowych i na zasiedlenie, doposażenie lub wyposażenie stanowisk pracy dla skierowanego bezrobotnego, jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej dzięki czemu 53 uczestników projektu podejmie zatrudnienie lub będzie prowadziło działalność gospodarczą po zakończeniu udziału w projekcie.
Grupa docelowa: Uczestnikami Projektu będą osoby zarejestrowane w PUP
w Łęcznej jako osoby bezrobotne (ze szczególnym uwzględnieniem osób znajdujących się w szczególnej sytuacji na rynku pracy zgodnie z art. 49 ustawy z dn. 20.04.2004 o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, osób którym udzielono ochrony czasowej w związku z wojną w Ukrainie) w tym: Grupa docelowa: Uczestnikami Projektu będą osoby zarejestrowane w PUP
- osoby z niepełnosprawnościami lub o ograniczonej mobilności,
- osoby należące do kategorii NEET,
- osoby odchodzące z rolnictwa,
- osoby powyżej 55 roku życia,
- osoby długotrwale bezrobotne,
- osoby do 30 roku życia,
- obywatele Ukrainy.
Zadania, działania przewidziane w projekcie: Projekt zakłada zastosowanie kompleksowego wsparcia dla uczestników projektu obejmujące obligatoryjnie formy pomocy w postaci przygotowania IPD, jak również nabycia, podniesienia lub dostosowania kwalifikacji zawodowych niezbędnych na rynku pracy poprzez szkolenia, uzyskania umiejętności praktycznych do wykonywania pracy w ramach stażu, otrzymania jednorazowych i bezzwrotnych środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej, podjęcia pracy w ramach bonu na zasiedlenie, wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy.
Działania w projekcie prowadzone będą zgodnie z zasadami równościowymi, standardem minimum realizacji równością szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz równości kobiet i mężczyzn.
Wsparcie skierowane do osób młodych będzie zgodne z założeniami Planu realizacji Gwarancji dla młodzieży w Polsce tzn. okres czterech miesięcy, w którym osoba młoda ma mieć zapewnioną ofertę zatrudnienia, dalszego kształcenia, przyuczenia do zawodu, stażu lub inna formę pomocy prowadzącą do aktywizacji zawodowej będzie liczony od dnia przystąpienia danej osoby do projektu.
Rezultaty projektu: Głównym rezultatem projektu będzie podjęcie zatrudnienia lub prowadzenie działalności gospodarczej przez uczestników po zakończeniu udziału w projekcie przez co najmniej 30 % uczestników projektu. Dodatkowo Urząd zakłada, że kwalifikacje/kompetencje po zakończeniu udziału w projekcie uzyska
co najmniej 80 % uczestników, natomiast działalność gospodarczą podejmie 21 uczestników.
Na dzień 26.06.2024 r. do udziału w projekcie zakwalifikowano 185 osób bezrobotnych (110 kobiet i 75 mężczyzn) zarejestrowanych w tutejszym Urzędzie, które obligatoryjnie zostały objęte Indywidualnym Planem Działania, w tym:
- 36 osób długotrwale bezrobotnych (26 kobiet i 10 mężczyzn).
- 105 osób w wieku 18-29 lat (61 kobiet i 44 mężczyzn).
- 8 osób z niepełnosprawnościami lub o ograniczonej mobilności ( 6 kobiet i 2 mężczyzn)
- 68 osób nieleżących do kategorii NEET (38 kobiet i 30 mężczyzn)
- 3 osoby w wieku 55 lat i więcej (2 kobiety i 1 mężczyzna)
- 5 osób odchodzących z rolnictwa (5 kobiet)
- 1 osoba, której udzielono ochrony czasowej w związku z wojną w Ukrainie (1 kobieta).
Dzięki zastosowaniu kompleksowego wsparcia dla uczestników projektu zatrudnienie podjęło 92 osoby (55 Kobiet i 37 mężczyzn), kwalifikacje /kompetencje po zakończeniu udziału w projekcie otrzymało 32 osoby (9 kobiet i 23 mężczyzn), natomiast 21 osób otrzymało środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej.
Wartość projektu: 2 393 596,54 zł
Kwota dofinansowania z UE: 2 034 557,06 zł
Szczegółowych informacji dotyczących realizowanego projektu można uzyskać u doradcy klienta w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Łęcznej, ul. Al. Jana Pawła II 95, 21 - 010 Łęczna oraz pod numerem
tel. (81) 53 15 404
#FunduszeUE
#FunduszeEuropejskie